
ZGODBA O GOZDNI KOČI STUDENO
To je stavba, ki je bila zgrajena leta 1857, kar je razvidno iz letnice na lesenem portalu nad vrati na ganku. Še leta 1930 je bila ta stanovanjska stavba ena izmed hiš naselja Studeno (Brunnsee) v katerem je tedaj živelo približno 30 ljudi. Večinoma so bili to Kočevarji, prebivalci Kočevske nemškega porekla, ki so naselili to področje po letu 1330.
Konec leta 1941, sredi vojne vihre, so prebivalci to vasico zapustili in odšli na izpraznjene domove v Posavje. Od tam pa so se po končani vojni razselili po celem svetu. Vas so med Roško ofenzivo leta 1942 požgali in razminirali Italijanski vojaki, zato da se v praznih hišah ne bi skrivali partizani.
Po vojni je bila obnovljena edino sedanja Koča Studeno, območje okoli koče pa so zaprli za vojaške namene. V bližini Koče ob cesti so še danes vidni ostanki ramp, ki so preprečevali dostop. 1,5 km severno od koče, v nekdanji vasi Svetli Potok, so še danes vidni ostanki vojaškega strelišča. Zadnja stalna prebivalca te stavbe sta jo zapustila, kmalu po vojni, ko so za vajo letala na bližnje strelišče metala betonske bombe…
Po pripovedovanju starejšega prebivalca tega območja, je v Koči Studeno, bojda prespal tudi Josip Broz Tito, tedanji vodja Jugoslavije, ko je bil na enem izmed svojih lovskih pohodov na medveda. Koči so v poznih petdesetih letih prizidali tudi gospodarsko poslopje – štalo, v kateri so bivali konji. Dobrih deset let je stavba skupaj z štalo funkcionirala kot Gozdarska koča Studeno. V njej sta bili tedaj dve kuharici in kar nekaj gozdarjev sekačev. Običajno so odšli v civilizacijo, to je v Kočevje, ob prejetju plač – enkrat mesečno. Delovanje Gozdarske koče Studeno je okrog leta 1970 prenehalo zaradi spremembe tehnologije gozdarjenja (traktorsko spravilo lesa). Gozdarska koča Studeno je bila odkupljena in obnovljena v zadnjih desetih letih.
OKOLICA (jasa sredi gozda)
Koča stoji sredi gozda, na robu večje gozdne jase in je idealna za opazovanje življenja v gozdu, na travniku, bližnji mlaki, divjih živali… V neposredni bližini koče je gozdna makadamska cesta po kateri se lahko odpravite raziskovati skrivnostno gozdnato Kočevsko. Ob koči se nahaja »Kožarca«, to je z smrekovim lubjem pokrit manjši lesen objekt v katerem se lahko prespi. Včasih so jih postavljali gozdarji, ko so prišli na neko območje sekati drevje in so v taki kožarci živeli tudi nekaj mesecev. Ob koči je urejeno balinišče.
NOTRANJOST (sproščeno, nenavadno, domače)
Koča ima marsikaj, kar je potrebno za udobno preživljanje prostega časa. Navdušeni boste nad malce nenavadno opremo, nad zbirko svetilk narejenih iz različnih, na novo uporabljenih materialov. Vsaka vrata imajo svojo unikatno leseno kljuko. Notranji in zunanji gank imata vgrajena preko 50 različnih vrst lesa, ki imajo poleg zapisano marsikatero slovensko in latinsko ime.
Stavba ima 166 m 2 površin. V spodnjem delu je sodobno opremljena kuhinja (steklokeramična plošča, hladilnik, pomivalni stroj, električna pečica, mikrovalovna pečica in starinski šporhet, s katerim se lahko ogreva in tudi marsikaj skuha) in “jugo-nostalgična” soba z dvema ležiščema in zbirko uporabnih in umetniških predmetov iz obdobja nekdanje Jugoslavije.
V osrednjem delu je t.i. Štala, to je večji prostor v kateri je bilo nekoč do 12 bosančkov (bosanskih planinskih konjev), ki so služili kot delovni konji gozdarjem. V Štali je danes glavni bivalni del koče. Znotraj tega prostora se nahaja tudi kopalnica v kateri sta dva umivalnika, pisoar, wc školjka in tuš. V prvem nadstropju v katerega se lahko pride iz notranjosti stavbe ali pa preko zunanjega ganka (balkona), sta stara kuhinja in spalnica. Stara kuhinja je ostala z vsemi detajli od nekoč (leseni podi, stara kredenca, stari šporhet,…). Tudi spalnici, ki ima dva pograda in samostojno posteljo, da lahko prespi pet gostov, je enaka kot je bila iz časa, ko so v njej bivali gozdarji. V podstrešnem delu stavbe pa lahko gostje prespijo na 2x dvojni zakonski vzmetnici in samostojni vzmetnici, torej pet. Po potrebi se lahko tukaj omogoči z dodatnimi vzmetnicami, da prenoči še več oseb.